ART / Sculptures and works of art / Sculpture 17342017
*
nr 1734 2017
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Arthur Percy (1886-1976), Sweden. "Diana", Gefle. Flintgods med vit glasyr. Signerad Percy i godset. Height: 27 cm. Width: 23 cm,
SCULPTURE, "Diana", Gefle. Flintgods med vit glasyr. Signerad Percy i godset. Höjd: 27 cm. Bredd: 23 cm
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.
Estimate:
1500
Sold:
SEK 2400
Auction date:
Monday October 27 2025
at 18:54:49
- Bid history
Time
Bidder
Bid
27/10 14:27:28
1
2.200 kr
27/10 15:25:16
2
1.100 kr
27/10 15:25:16
1
1.200 kr (Robot)
27/10 15:25:29
2
1.300 kr
27/10 15:25:29
1
1.400 kr (Robot)
27/10 15:25:37
2
1.500 kr
27/10 15:25:37
1
1.600 kr (Robot)
27/10 18:41:24
3
1.900 kr
27/10 18:41:24
1
2.000 kr (Robot)
27/10 18:41:44
3
2.200 kr
27/10 18:41:44
1
2.200 kr (Robot)
27/10 18:41:52
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
- Artist/Designer
Arthur Percy
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.
Read more about Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle konsthantverk skulptur svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
8206 PAPER-WEIGHT
brons/sten, putto. Length: 13 cm, height: 11 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:11
-
8129 Figurkärl
3 pcs, South America, earthenware. Height: 10-15 c..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52
-
8123 ICONS
8 pcs, Mogens Leander, Denmark, patinerad metall, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:48
-
8128 SCULPTURE
fabeldjur, South America. Length: 20 cm. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:17
-
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56
*
Arthur Percy
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.
Läs om budbetjänten
Read more about Arthur Percy
nr 1734 2017
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Arthur Percy (1886-1976), Sweden. "Diana", Gefle. Flintgods med vit glasyr. Signerad Percy i godset. Height: 27 cm. Width: 23 cm,
SCULPTURE, "Diana", Gefle. Flintgods med vit glasyr. Signerad Percy i godset. Höjd: 27 cm. Bredd: 23 cm
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 2400 |
| Auction date: |
Monday October 27 2025 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 27/10 14:27:28 | 1 | 2.200 kr |
| 27/10 15:25:16 | 2 | 1.100 kr |
| 27/10 15:25:16 | 1 | 1.200 kr (Robot) |
| 27/10 15:25:29 | 2 | 1.300 kr |
| 27/10 15:25:29 | 1 | 1.400 kr (Robot) |
| 27/10 15:25:37 | 2 | 1.500 kr |
| 27/10 15:25:37 | 1 | 1.600 kr (Robot) |
| 27/10 18:41:24 | 3 | 1.900 kr |
| 27/10 18:41:24 | 1 | 2.000 kr (Robot) |
| 27/10 18:41:44 | 3 | 2.200 kr |
| 27/10 18:41:44 | 1 | 2.200 kr (Robot) |
| 27/10 18:41:52 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
- Artist/Designer
Arthur Percy
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.Read more about Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle konsthantverk skulptur svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
8206 PAPER-WEIGHT
brons/sten, putto. Length: 13 cm, height: 11 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:11 -
8129 Figurkärl
3 pcs, South America, earthenware. Height: 10-15 c..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52 -
8123 ICONS
8 pcs, Mogens Leander, Denmark, patinerad metall, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:48 -
8128 SCULPTURE
fabeldjur, South America. Length: 20 cm. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:17 -
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56




